Мотори за создавање игри на LUA?

LUA е многу едноставен програмски јазик.Така напишано на пример WarCraft и бришете други игри.Сепак, денес можете да пишувате полноправни игри на LUA, каде што јазикот LUA е независен и единствен јазик за развој во играта.Има многу мотори за создавање игри кои се изградени на врвот на LUA.

Дополнително, постојат дизајнери на игри кои сами се пишуваат, каде што јазик многу сличен на LUA делува како програмски јазик, а исто така можете да го користите LUA како не-главен јазик за создавање игри:

Така, изборот денес е сосема пристоен, и ако сакате да направите игра на LUA, тогаш има многу да изберете.

bg bs ca ceb co cs cy da de el en eo es et fa fi fr fy ga gd gl gu ha haw hi hmn hr ht hu id ig is it iw ja jw ka kk km kn ko ku ky la lb lo lt lv mg mi mk ml mn mr ms mt my ne nl no ny or pa pl ps pt ro ru rw sd si sk sl sm sn so sr st su sv sw ta te tg th tk tl tr tt ug uk ur uz vi xh yi yo zh zu
Text to speech
QR-Code generator
Parsedown cheatsheet. Markdown
Filter data by column with regular expressions
Engines for creating games on LUA ?
JavaScript: draw a point
JavaScript: Speaking text in Chinese